Awarie płyty głównej

Jak często mamy z nimi do czynienia w warunkach domowych?

Jednym z najważniejszych elementów naszego komputera jest płyta główna, to w niej znajdują się wszystkie najważniejsze komponenty, składające się na zestaw komputerowy. Jak się okazuje, wszystkie zadania, jakie stawiamy przed nią powodują, że awarie tych elementów wcale nie są rzadkie. Jeśli chcemy zdiagnozować problem, musimy w pierwszej kolejności odłączyć wszystkie niepotrzebne w danej chwili podzespoły z płyty głównej. Powinniśmy pozostawić jedynie procesor, ponieważ bez niego system zwyczajnie nie wystartuje, kartę graficzną i wystarczy jedna kość pamięci RAM; więcej nie potrzeba.

System dalej nie startuje

Po wypięciu tych konkretnych podzespołów spróbujmy ponownie uruchomić system, jeśli ten nadal się nie uruchamia, powinniśmy spróbować uruchomić go z innym procesorem oraz z inną kością pamięci. Najlepiej jednak być w posiadaniu dwóch takich zestawów pomocniczych, ponieważ zdarzają się awarie płyty głównej, które przy okazji powodują awarię również podłączonych innych podzespołów, takich jak właśnie procesor czy kości pamięci.  Czasem jednak lepiej dla nas, aby to serwis komputerowy zajrzał do naszego komputera zamiast nas.

Czy usterki można naprawić?

Najczęściej płyt głównych w ogóle się nie naprawia, a jedynie wymienia na zupełnie nowy, więc jeśli nasza trafi w ręce specjalistów, to zapewne naprawa komputerów sprowadzi się właśnie do wymiany tej konkretnej części.

This article has 2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *