Jedna z najprostszych do samodzielnego zdiagnozowania usterek komputera

To, że usterka napędu optycznego jest najprostszą do samodzielnej diagnozy nie oznacza, że nie jest jedną z najbardziej uciążliwych. Jak wiadomo, niektórzy potrzebują tego napędu w związku na przykład z wykonywanym zawodem. W kwestiach rozrywki korzystamy z niego raczej coraz rzadziej, ponieważ dane przenosimy na pendrive’ach, a filmów w ogóle zwykle nie zgrywamy na płyty, podobnie jak muzykę. To jednak nie znaczy, że jeśli posiadamy napęd, musi on być zepsuty. Serwis komputerowy zwykle w takich sytuacjach zaleca jego wymianę na zupełnie nowy egzemplarz.

Zanim oddamy napęd do serwisu

Jeśli napęd przestał odczytywać dane zapisane na płycie, niekoniecznie musimy od razu zabierać go do serwisu i wymieniać na nowy. Czasem wystarczy odpowiednie przeczyszczenie za pomocą specjalnych płyt CD czy rozkręcenie i wykonanie tego samodzielnie. Do czyszczenia napędu możemy używać jedynie miękkich wacików oraz preparatów, których bazą nie jest spirytus ani benzyna. W sklepach komputerowych dostępne są specjalne preparaty, za pomocą których można je dokładnie wyczyścić.

To nie koniec awarii

Wśród popularniejszych awarii, jakich możemy spodziewać się po napędzie optycznym, polega na nieprawidłowej pracy samej tacki zarówno podczas wysuwania, jak i chowania. Powodem w tym przypadku są najczęściej ułamane ząbki, po jakich przesuwa się tacka. Tutaj samodzielna ingerencja niewiele pomoże, dlatego pogotowie informatyczne w takich wypadkach jest ścisłą koniecznością.

This article has 2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *