Najczęściej występujące awarie, które dotyczą dysku twardego

W zasadzie zdiagnozowanie usterki dysku twardego jest bardzo proste – zwyczajnie komputer nie widzi tego dysku w systemie operacyjnym, chociaż fizycznie jest zamontowany. Tutaj możemy również liczyć na innego rodzaju podpowiedź, ponieważ jeżeli system operacyjny zainstalowany został już na wadliwym dysku, podczas jego uruchomienia otrzymamy komunikat o braku dysku rozruchowego. W takich sytuacjach w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nasz dysk twardy widnieje w systemie BIOS. Jeśli jednak nie mamy zbyt wielkiego doświadczenia w posługiwaniu się tym środowiskiem, lepiej oddać swój komputer bardziej doświadczonym osobom, dla których naprawa komputerów to drobnostka.

W jaki sposób posługiwać się opcjami BIOS-u?

Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielnie poszukiwania naszego dysku w BIOS-ie, jego uruchomienie powinno nastąpić po wciśnięciu odpowiedniej kombinacji klawiszy na klawiaturze podczas rozruchu systemu. Teraz możemy próbować odzyskać zapisane na dysku dane za pomocą specjalnych programów, których dzisiaj w sieci naprawdę nie brakuje. Jeśli natomiast nie zależy nam na danych zapisanych na dysku, kolejnym wyjściem jest spróbowanie tak zwanego głębokiego formatowania, do którego wejście znajdziemy również w odpowiednim miejscu BIOS-u. Za to jednak tym bardziej nie powinniśmy brać się samodzielnie, jeśli nie wiemy, jak dokładnie tę czynność wykonać.

Co, jeśli dysku nie widać w BIOS-ie?

Może się jednak zdarzyć, że nasz dysk nie będzie widniał w systemie BIOS i wtedy jako głównego podejrzanego możemy uważać uszkodzenie elektroniki dysku. Tutaj w grę będzie wchodziło dosyć precyzyjne lutowanie. Jeśli zapisane na dysku dane były dla nas ważne, polecanym miejscem na zabranie go do naprawy będzie serwis komputerowy.

This article has 2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *